• info@bejbycentrum.cz
  • 774 118 772

Košík

| 0,-

Jak správně vybrat dětskou autosedačku?

01.07.2018 - Počet zobrazení: 3471  

Jak správně vybrat dětskou autosedačku?

Snad všichni rodiče si při jízdě autem nepřejí nic jiného, než aby bylo jejich dítě v bezpečí a navíc, aby se během cestování cítilo pohodlně. Správně zvolená dětská autosedačka zajistí Vašemu dítěti maximální ochranu i při méně komfortní jízdě a v případě nehody mu může zachránit život.


Výběru vhodné autosedačky byste měli věnovat obzvlášť velkou pozornost. Základními kritérii při nákupu jsou především váha dítěte, jeho výška a věk. Podle těchto kritérií se dělí do základních skupin 0, 0+, I, II a III. Obecně platí, že by ji mělo používat dítě do 150 centimetrů nebo do 36 kilo. Měla by "růst" společně s Vaším potomkem, ideálně byste tedy autosedačky měli pořizovat postupně. V žádném případě se nedoporučuje kupovat větší typ jen proto, abyste ušetřili. Investice do kvalitních autosedaček pro děti se vyplatí.


Dalším kritériem výběru je systém uchycení. Na výběr jsou dvě základní varianty - autosedačky pro děti jsou buď uchyceny tříbodovým pásem, nebo je využit systém Isofix, který propojí autosedačku s konstrukcí vozu pomocí pevných třmenů. Systém ISOFIX je bezpečnější než poutání běžným pásem a jeho nezanedbatelnou výhodou je také snadné použití. Používáte-li autosedačku pro nejmenší děti, je možné isofixové poutání s pomocí základny (báze), která zůstává ve vozidle připevněna i po vyjmutí autosedačky (vajíčka). Hned na začátku je třeba zjistit, zda je systémem Isofix vybaven i váš vůz. Používáte-li jednu autosedačku ve více vozech, nemusíte se bát, že isofixová autosedačka nepůjde upevnit ve vozidle bez Isofix systému. Půjde totiž připoutat i běžným pásem.

 

Skupina 0, 0+ (0-13 kg)

Autosedačky z těchto skupin (tzv. vajíčka) jsou vhodné pro novorozence a kojence přibližně do jednoho roku jejich života. Mohou se připevňovat jak na přední, tak i na zadní sedadlo, a to vždy proti směru jízdy. Pokud ji umístíte na sedadlo spolujezdce, je nutné vypnout airbag!!! Pokud dítěti začne být autosedačka malá, je třeba se poohlédnout po vyšší kategorii.

Skupina I (9-18 kg)

Už od devíti kilogramů dítěte se můžete poohlížet po autosedačce z I. skupiny, která má výhody "vajíčka" (polohování), přitom ale větší rozměry, aby hlavička nepřesahovala bočnice autosedačky. Vždy však mějte na paměti, že dítěti nemůže být ani velká, ale zároveň ji nesmí přerůst. Lze uvést, že sedačky této kategorie odpovídají zhruba věku od 1 roku do 4 let.

Skupina II (9-36 kg)

Pokud Vaše dítě dosáhne váhy 15 kilogramů, měli byste zakoupit autosedačku z II. skupiny, jež je určena pro děti až do  let.

Skupina III (15-36 kg)

Autosedačky z této kategorie může Vaše dítě používat až do okamžiku, kdy dosáhne váhy 36 kilogramů nebo výšky 150 centimetrů. Počítejte s tím, že některé děti už se cítí dostatečně velké na to, aby používalo jen podsedák, díky němuž sedí výš a můžete ho pohodlně připoutat bezpečnostním pásem. Není to sice tak bezpečné jako autosedačka, nicméně předpisy to dovolují.

 

Kvalita na prvním místě

Na trhu je k dostání nepřeberné množství autosedaček pro děti. Abyste koupili skutečně kvalitní výrobek, je třeba se poradit s odborníky a vyhnout se prodejům autosedaček z druhé ruky, o kterých nevíte, zda již byly použity při nějaké autonehodě. Je nezbytné, aby splňovaly evropskou normu, přísná kritéria a zároveň aby poskytovaly Vašemu dítěti maximální možnou ochranu. Mezi nejkvalitnější a nejbezpečnější, které zároveň poskytují Vašemu dítěti maximální pohodlí a snadno se s nimi manipuluje, patří například autosedačky Maxi-Cosi, autosedačky Britax-Romer či Cybex a BeSafe. O jejich kvalitách se ostatně neustále přesvědčují různé zkušebny a automobilová periodika.