• info@bejbycentrum.cz
  • 774 118 772

Košík

| 0,-

Výběr hraček podle věku dítěte


Kategorie: Blog

Nevíte jakou hračku vybrat miminku v určitém věku? Poradíme Vám, na co se ve kterém měsící stáří dítěte zaměřit.


Hračky pro miminko musí být nejen bezpečné, ale měly by mu také pomáhat v rozvoji jeho osobnosti. Ty, které splňují obojí, jsou tou nejlepší volnou pro Vaše dítě.

 

  • od narození do 3 měsíců

Během prvních tří měsíců života se děti učí pohybovat rukama a nohama, zvedat hlavičku. Dokážou sledovat očima výrazné předměty, které se pohybují v oblouku nad jejich obličejem i otáčet se za pronikavým zvukem. Nejvhodnější hračky jsou vyrobeny z měkkých materiálů, mají výrazné konstrastní barvy a vzroy, vydávají uklidňující a konejšivé zvuky.

Nejvhodnější jsou hračky, které se dají připevnit nad postýlku.

  • od 3 do 6 měsíců

Děti začínají objevovat svoje ruce a nohy, sahají na předměty a začínají je zkoumat a "ochutnávat", všechny věci strkají do pusy. Výrazně se v tomto odbdobí rozvíjí hmat. Otáčejí se na záda. Umí zpravidla rozlišovat i složitější zvuky.

Nejvhodnější hračky by měly mít zajímavý tvar, výrazné barvy a dítě by je mělo snadno uchopit. Musejí být vyrobeny z nezávadných a kvalitních materiálů, aby je děti mohly strkat do pusy. Hračky by také měly pomáhat rozvíjet a zdokonalovat motorické dovednosti. Dětem v tomto věku se budou líbit chrastítka, hračky, ze které se dá tahat, hračky legračních tvarů a pestrých vzorů, které vydávají veselé zvuky.

  • od 6 do 9 měsíců

Děti se samy přetáčejí na záda a na břicho, začínají sedět bez pomoci a lézt po čtyřech, do káží se s cizí pomocí na chvíli postavit. Objevují se první zoubky. Miminka si začínají hrát, zpočátku s hračkami bouchají o zem, pozdějí je prozkoumávají. Nemluvňata začínají být zvídavá, snaží se věcem přijít na kloub, pochopit je a porozumět jim. Nejvhodnější hračky jsou ta, pomocí kterých děti objevují tvary, rozměrové vztahy, zvuky a které zdokonalují jejich motorické dovednosti. Důležitá jsou v tomto období různá kousátka. Dětem se budou líbit i látkové knížky, nejlépe ty, které vydávají zvuky. Také hračky, které se dají napňovat a vyprazdňovat.

  • od 9 do 12 měsíců

Děti berou do ruky předměty pomocí palce a ukazováčku. Motorické dovednosti se stále zdokonalují, miminka začínají lézt a plazit se, snaží se postavit, udělat první krůček, říct první slovo. V tomto období bude dítě spokojené, pokud bude mít kolem sebe hodně hraček, se kterými může dovádět. Hra se stává důležitou součástí jejich života. Děti chtějí všechno prozkoumat. V tomto období je pro ně charakteristická velká představivost a touha po napodobování.

Nejvhodnější hračky jsou předměty, které se dají snadno třídit, skládat nebo sestavovat. Dítě bude mít radost z obrázkové knížky. Oblíbenou hračkou je zrcadlo, do kterého se bude na sebe dívat a povídat si se sebou.

Štítky