• info@bejbycentrum.cz
  • 774 118 772

Košík

| 0,-

Jak správně vybrat dětské kolo


Kategorie: Blog


V současné době je na trhu mezi dětskými koly široký výběr. Ta pro nejmenší jsou často vybavena přídavnými kolečky a ta pro větší cyklisty se liší podle toho, zda jsou určena pro jízdu po pozemních komunikacích, zpevněných cestách nebo pro výlety v náročnějším terénu.

Čeho si všímat při výběru kola
Rám

Označení rámu pro dětská kola je u každého výrobce odlišné. Velikost je často určována v palcích nebo písmeny S, M, L a XL. Na konstrukci nesmí být žádné ostré hrany ani výstupky. Pro cyklisty začátečníky jsou nejlepší kola bez horní "štangle" nebo s šikmým rámem.
Posed

Velikost kola by měla odpovídat velikosti dítěte. Je nutné, aby byly nohy při jízdě napnuté a pracovaly tak všechny svaly najednou. Zátěž se rovnoměrně rozdělí a tím se vyhneme nepříjemné bolesti nohou.
Řidítka

Šířka řidítek by se měla pohybovat v rozmezí od 350-550 mm. Důležitá je jejich pevnost a uchycení. V žádném případě se nesmí protáčet nebo zajíždět.
Rukojeti

Rukojeti by měly být odolné vůči stažení.
Ruční brzda

Brzda musí pracovat plynule a absolutně hladce. Její rozměry by měly být uzpůsobené velikosti dětské ruky a pokud má kolo brzdu jen jednu, musí být umístěna vpravo. Lanka se na koncích nesmí třepit a měla by být opatřena čepičkami.
Pohon

Hraniční hodnotou pro řetěz u dětského kola je výška 560 mm. Pokud je výška větší, musí mít kolo chránič.
Brzdy

Dětská kola mohou mít dva typy brzd a to pevný (přímý) pohon a proti-šlapací brzdu, která je někdy zkombinovaná s ráfkovou brzdou.
Přehazovačka

Kola pro nejmenší jsou bez přehazovaček. U kol pro starší děti je důležité, aby ovládání převodů bylo co nejsnadnější.
Sedlo

Sedlo by mělo být řádně upevněno a nastaveno rovnoběžně s rámovou trubkou. Důležité také je, aby se neprotáčelo ani nezajíždělo dolů.
Váha kola

Váha kola je velice důležitá, protože pokud plánujete např. rodinné vyjížďky, je lepší zvolit lehčí variantu. Pokud hodláte pořádat výlety spíše terénem, je dobré, aby byla dětská kola pevnější a robustnější.

 

Orientační velikosti kol v závislosti na věku

12 palců - od 2 do 3 let.
14 palců- od 4 do 7 let.
16 palců - od 6 do 9 let.
20 palců - od 7 do 11 let.
24 palců - od 11 let výš

 

Štítky